Fizikalna terapija u reumatologiji 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Fakultet zdravstvenih studija

1. UVOD
Jedan od najčešćih uzroka invaliditeta su reumatske bolesti. Reumatskih bolesti ima mnogo, a posebno mjesto u reumatskim bolestima zauzimaju upalne reumatske bolesti. Reumatske bolesti najčešće se javljaju kod osoba srednje i starije životne dobi. Ove su bolesti, zbog pojave komplikacija, postale jedne od vodećih zdravstvenih bolesti. Za efikasno liječenje ovih bolesti, potreban je individualan pristup u postavljanju dijagnoze. Reumatske bolesti su kronične, a kontrola upalnog procesa je glavni cilj za postizanje efikasnog liječenje.
Reumtaske bolesti klasificiramo na:
I. Upalni reumatizam (reumatodini arthritis..)
II. Degenerativni reumatizam (artroza…)
III. Metabolički reumatizam (urički arthritis)
IV. Vanzglobni reumatizam (algodistrofija…)
Sve reumatske bolesti imaju aktivne i hronične stadije. U aktivnom stadiju bitna je primjena fizikalnih procedura, od kojih je na prvom mjestu krioterapija, a njen cilj je smanjenje bola i upale. U hroničnom stadiju bolesti radi očuvanja trofike mišića, deformiteta i očuvanja funkcije zgloba primjenjuju se toplotne procedure, elektroterapija i intenzivna kineziterapija.
Za što bolje postizanje rezultata u liječenju reumatskih bolesti, bitna je edukacija pacijenta kao i motivisanost pacijenta i njegova saradnja. Timski rad je veoma bitna karika kod liječenja ovih pacijenata, jer često pored primarnog uzroka oboljenja javljaju se sekundarne pojave kao što je depresija.
2. UPALNE REUMATSKE BOLESTI
Reumatoidni artritis (RA) je teška, hronična, upalna bolest vezivnog tkiva koje se najviše očituje na zglobovima. U ovom poremećaju imunološki sustav napada hrskavično tkivo, kosti i, ponekad, unutarnje organe. Od zglobova su najčešće zahvaćeni mali zglobovi šake, ramena, koljena i gležnjevi. Oboljenje uzrokuje invalidnost koja značajno skraćuje životni vijek. Međutim, uz odgovarajuće zdravstvene mjere i izmjene životnog stila, oboljeli mogu imati dug i kvalitetan život.
Reumatske bolesti su kronične, a kontrola upalnog procesa je glavni cilj za postizanje efikasnog liječenja (1).
Tipični predstavnici upalne reumatske bolesti su: reumatoidni artritis (polyarthritis rheumatica chronica) i ankilozantni spondilitis (spondilytis ankylopoetica chronica Morbus Bechterew).
2.1. Reumatoidni artritis
Reumatodini artritis je hronična progresivna upalna bolest. Klinički je najizraženija na lokomotornom sistemu.
Etilogija je nerazjašnjena, smatra se da važan utjecaj ima poremećaj imuno-biloške snage organizma, infekcije i alergije. Pojavljuje se u svakoj životnoj dobi, a najčešće između 40. i 45. god. Od ove bolesti češće oboljevaju žene. Prvi simptom bolesti jutranja ukočenost šaka, koja u toku dana popušta. Kasnije se pojavljuje bol u zglobu, bol na palapaciju i edemi (2).
Na osonovu kliničke i rendengenske slike, reumatodini artritis dijeli se na četiri anatomska razvojna stadija:
I. stadij : prisutna je rana osteoporoza.
II. stadij : prisutna je osteoporoza, s erozijama ili bez erozija, destrukcije hrskavice,
ograničeni pokreti, trofičke promjene mišića, subkutani čvorići i tenosinovitisi.
III. stadij : osteoporoza, destrukcija hrskavice i kosti, deformacije zgloba, mišićna atrofija,

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!